Հեղինակը կ'անդրադառնայ Զուիցերիոյ կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման գծով 1998-2001ի ընթացքին զուիցերիահայ համայնքին եւ իր թափած անձնական ջանքերուն։ Կ'անդրադառնայ Զուիցերիա-Հայաստան ընկերակցութեան իրեն ուղղած նամակին, Հայկական Ցեղասպանութեան գծով անոնց թափած ճիգին։ Ան կը նշէ թէ անոնց կը ղրկէ 1915ին զուիցերիացի անձնաւորութիւններու կոչը եւ Journal de Genéveի "L'Extermination d'un Peuple" գրութիւնը, որպէսզի իրենց պայքարին մէջ լոյս օգտագործեն։ Ապա կ'անդրադառնայ Մարտ 2001ին մամուլին մէջ լոյս տեսած լուրերուն թէ` 70ի դէմ 73 քուէով մերժուած էր ճանաչումը։
Հեղինակը կու տայ իր նամակները` ուղղուած հայասէր երեսփոխաններու պարագլուխներուն եւ Զուիցերիոյ Արտաքին Գործոց նախարար Ժոզէֆ Տէյսին։ Հինգ ամիս ետք պատասխան-նամակ մը կը ստանայ թէ զուիցերիացի պետական անձնաւորութիւնը ընդունելով հանդերձ եղեռնը, չակերտած էր Ցեղասպանութիւն բառը։ Ան նոր նամակով մը կը հիմնաւորէ թէ եղածը Ցեղասպանութիւն էր։
Ի վերջոյ զուիցերիահայ գաղութի, Հայ Դատի մարմամիններու եւ այլոց - որուն կարգին` իր - ջանքերով, Զուիցերիոյ խորհրդարանը 16 Դեկտեմբեր 2003ին 67ի դէմ 107 քուէով եւ 11 ձեռնպահութեամբ կը ճանչնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը։